Pregrevanje računalnika

Pregrevanje računalnika – zakaj se pojavlja in kaj storiti?

Računalniki so pri večini del vsakdana. S konstantno uporabo računalnika in njegovim staranjem, pa se računalniki pri večini ljudi začnejo pregrevati. Vzrokov za pregrevanje računalnika je več, zato morate pri svojem računalniku sami ugotoviti, kaj povzroča pregrevanje vašega računalnika. Ko ugotovite vzrok, se lahko v večini primerov s tem soočite tudi sami in vam ni treba iskati pomoči servisov. Da pa se bo v prihodnje vaš računalnik manj segreval, si na koncu prispevka preberite še nasvete, kako paziti na svoj računalnik, da vam bo služil čim dalj časa.

Pregrevanje-racunalnika

Vzroki za pregrevanje računalnika

Obstaja več razlogov, ki povzročajo pregrevanje računalnika. Računalnik namreč vsakič, ko je prižgan proizvaja energijo, ki se kaže s toploto. Računalnik je sestavljen iz več delov in med najbolj pomembnimi je zagotovo procesor. Ta opravlja vse glavne naloge računalnika in zato ni čudno, da se lahko tudi močno segreje. Da se vaš računalnik pregreva boste zagotovo čutili, saj bo ohišje postalo zelo vroče. To ne pomeni, da je računalnik topel, kar je načeloma normalno, ampak da je računalnik vroč do te mere, da ga ne morete več držati v rokah. To se posebej rado zgodi, če na računalnik nalagate računalniške igrice ali pa ostale aplikacije, ki zavzamejo veliko prostora in zahtevajo ogromno dela, ki ga opravlja procesor. Da je problem v pregretem procesorju, kaže tudi dejstvo, da računalnik deluje izjemno počasi ali pa se sploh ne odziva. V nekaterih primerih se lahko računalnik naenkrat izklopi ali ponovno zažene. V najslabšem primeru in ob ne ukrepanju, se lahko pregrevanje stopnjuje do sesutja računalnika.

Naslednji pogost razlog za pregrevanje računalnika je prah. Če pobližje pogledate osebni ali pa prenosni računalnik boste opazili različne odprtine, ki omogočajo pretok zraka in delovanje notranjega hladilnega sistema. Če npr. prenosni računalnik velikokrat postavljate na mehke površine, se v notranjosti še hitreje nabere prah in v takih primerih bo treba računalnik očistiti bolj pogosto.

Pregrevanje računalnika povzroča tudi okvara hladilnega sistema. Glavna komponenta hladilnega sistema je ventilator in če slutite, da ventilator ne deluje več, ga je morda potrebno zamenjati. Tudi če občasno/konstantno slišite čudne zvoke, ki prihajajo iz računalnika je to lahko znak, da hladilni sistem ne deluje pravilno.

Kako se soočiti s pregretim računalnikom

Za začetek na računalnik naložite program, ki spremlja temperaturo procesorja, kot sta Speccy ali Core Temp. Ne samo, da že pred segretjem procesorja spremljate temperaturo in prej opazite povišanje, sporoči vam tudi, katere aplikacije povzročajo višje temperature.

Enkrat do dvakrat na leto očistite prah iz notranjosti računalnika, saj prah največkrat povzroča pregrevanje računalnika. To lahko storite sami tako, da s kompresorjem spihate prah iz komponent. To naredite z razdalje, da ne poškodujete notranjih elementov. Nekateri računalniki se enostavno odprejo in vam ponujajo to možnost, za druge, kjer je postopek težji, pa skoraj zagotovo obstaja Youtube video, ki vas popelje skozi proces. Za tiste, ki niste najbolj prepričani, kako bi se lotili takega podviga, je najbolj priporočljivo, da računalnik nesete na servis, kjer vam bodo računalnik očistili profesionalci.

Hrup iz računalnika najverjetneje pomeni poškodba hladilnega sistema, ki ga bo treba zamenjati. Tudi tu je najbolj zanesljivo, če računalnik nesete na servis, kjer vam bodo naročili pravilni model hladilnega sistema in vam ga zamenjali.

Nasveti za dolgo življenjsko dobo računalnika

Najbolj pomemben nasvet pri zdravju računalnika je sprotno čiščenje in spremljanje sprememb. Že najbolj enostaven nasvet, da računalnik ne postavljate na mehke površine in ga ne izpostavljate preveč vročim predmetom in prostorom, lahko močno pomaga.

Veliko uporabnikov, sploh tistih, ki računalnik uporabljajo več ur na dan se odloča za stojala za hlajenje, ki z vgrajenimi ventilatorji dodatno hladijo in preprečujejo pregrevanje računalnika. Spet drugi se za začetek raje odločijo za domačo verzijo hlajenja, ko računalnik dvignejo od površine, da ima računalnik več prostora za izpust vročega zraka. Seveda pa se je treba tudi zavedati, da vaš računalnik, tako kot vsaka elektronika potrebuje čas za počite, zato ga ugašajte, ko ga ne potrebujete.

 

Avtor prispevka: